עבודה סמינריוניות

העבודה סמינריונית הינה ללא ספק אחד משיאי הלימודים ומתרחשת לרוב לקראת סיום התואר.

כתיבת הסמינריון מאפשרת להתעמק באופן עצמאי בסוגיה שבחרתם, ולערוך מחקר שלם – בעצמכם. ברוב המקרים , מבנה העבודה הסמינריונית הינו למעשה מבנה של דוח או מאמר מדעי וכפי שנדרש בעולם האקדמי – קיימת חובה לציין במפורש מידע אותו מצטטים מחוקר או ספר.

ובכן…. לפני שנציג את המבנה אנו מקווים שהשתתפתם בקורסים לשיטות מחקר. הסמינריון מכיל בין 8 עמודים ויכול להגיע אף ל 40 עמודים.

תקציר – תקציר נדרש לרוב בעבודות מעל 25 עמודים  דוגמא לתקציר

מבוא – רצוי לכתוב גרסה סופית בסוף העבודה. אבל חשוב שחלק זה יהיה קוהרנטי ומוביל את הקורא לטענה המרכזית ואיך למעשה נבחן אותה  דוגמא לפרק המבוא

גוף העבודה ( חלק תיאורטי , סקירת ספרות בנושא , הצגת מחקרים קודמים )  דוגמאות לסקירת ספרות

הסבר על שיטת המחקר שבחרתם מחקר תיאורתי , איכותני ראיונות חצי מובנים , תצפיות , ניתוח טקסטים מחקר כמותי אמפירי בו יש לציין את מקור השאלון , המיהמנות , דרך ההפצה ושיטת הניתוח הצגת הממצאים וניתוחם

דוגמא למחקר איכותני

דוגמא למחקר אמפירי – כמותני

הדיון והסיכום דיון בממצאי החלק התיאורטי למול ממצאי המחקר שלכם  דוגמא לפרק דיון

רשימת המקורות לפי כללי הציטוט המתאימים לחוג בו הנכם לומדים APA , מדעי הרוח או ציטוט אחיד  דוגמא לרשימה ביבליוגרפית

 

נספחים – יש לזכור להפנות אל הנספחים מגוף העבודה. יש להניח בנספח כל חומר או תרשים שאינו תורם מהותית  או שאינו חובה לקריאה.

 

בהחלט  רצוי לעיין בעבודות קודמות ועבודות לדוגמא לפני שנגשים לכתיבת העבודה. אנו הקמנו מאגר עבודות איכותי וחינמי של עבודות סמינריוניות ופרוייקט גמר לדוגמא.

מהמאגר שלנו תוכלו לקחת רעיונות למחקר , לבחור מבנה עבודה רצוי ועוד. פשוט בחרו את נושא הדיסיפלינה המתאימה!

 

עבודה סמינריונית היא עבודת מחקר בהיקף רחב הנכתבת על-פי כללים מוגדרים של האקדמיה  (לפחות 20 דפים), משימה מורכבת שכל סטודנט באוניברסיטה חייב להתמודד איתה בשלב כלשהו של הלימודים, כחלק ממחקר עצמאי, שעליו להחליט על הנושא הנכתב ועל אופיו.

יש לאסוף חומר רב ומגוון ככל האפשר, ממקורות שונים: ספריות, אינטרנט, מאמרים בעברית ובאנגלית ובשפות אחרות, שיתרמו רבות למחקר.

עבודה סמינריונית נעשית ממחקר מקיף של מאמרים הקשורים לנושא שהסטודנט בחר והיא מבטאת את בקיאותו בחומר הנלמד, את רמת היכולת שלו להתבטא בכתב באופן הולם וראוי למוסד שהוא לומד בו ואת המסוגלות לחשיבה עצמאית ופורה בתחומו. סטודנטים רבים נלחצים מאוד רק מלחשוב על המשימה הקשה המוטלת עליהם, ואינם יודעים ממה יתחילו ואיך יכתבו עבודה שלמה בסדר גודל כזה.

מאיפה מתחילים עבודות סמינריוניות על מנת לעבור את משימת כתיבת עבודת סמינריון בהצלחה רבה יש לנקוט בצעדים ברורים ונכונים שיקלו על התהליך, מבלי לאבד את הדעת. ראשית, יש להתמקד בהנחיות הקורס הנלמד ובהוראות המרצה, על מנת לא לגרום לעבודה מיותרת ולבלבול שלרוב דורשים זמן רב.

שנית, יש לחשוב על הנושא שבו כדאי ורצוי להתמקד, לפי רמת העניין בו, לחקור אותו היטב ולשאול שאלות העולות תוך כדי קריאה ומחקר.

אם ישנן שאלות ותהיות רבות המעניינות מספיק כדי להתעמק בהן, רצוי מאוד לכתוב את עבודת הסמינריון על נושא זה, כדי לא לאבד עניין ולהתחרט באמצע התהליך. לאחר שהנושא הוחלט, יש להתחיל במלאכת המחקר ובהסקת המסקנות.

 עבודה סמינריונית – טיפים להתקדמות

1. קבעו לכם ימים ספציפיים לכתיבת עבודת הסמינריון, שאין לכם בהם תכניות או סידורים.

2. למדו משעות הבוקר ועד לשעות לפנות ערב והקפידו לשתות ולאכול היטב, כדי לשמור על האנרגיה.

3. השתדלו להיות מרוכזים ומצאו פינה שקטה בבית או בספריה באוניברסיטה, שבה תוכלו ללמוד בשקט וללא הפרעות.

4. נתקו את המכשיר הסלולרי לכמה שעות, כדי למנוע שיחות טלפון מיותרות הגוזלות זמן רב.

5. חשוב להתחיל בכתיבת עבודת הסמינריון מוקדם ככל האפשר, כדי שכשתגיעו לשבוע וחצי האחרון להגשה, תצטרכו לעשות טיפולים קוסמטיים בלבד, ולא להילחץ מעוד 15-20 דפים שצריך לכתוב, דבר שיקשה על איכות העבודה ובשל כך יוריד את הציון.

 

הליטוש האחרון ?

עריכה לשונית עבודה סמינריונית דורשת דיוק רב ורמה תחבירית גבוהה ביותר. רצוי מאוד להעביר את העבודה למישהו שהוא עורך לשוני על מנת שיערוך את התיקונים במאמר ויבצע הגהות סופיות, יוודא שהמאמר נכתב לפי כללי האקדמיה, כמו הערות שוליים ורשימת ביבליוגרפית. עריכת עבודה סמינריונית, לבטח תשפר את רמת העבודה ותהווה את הליטוש האחרון לעבודת הסמינריון שלכם