נושא הסמינריון:

השפעות קוגניטיביות של עישון קנביס על הזיכרון

תקציר

הקנאביס הינו סם פסיכואקטיבי הגורם להשפעות פסיכולוגיות ופיזיולוגיות להן גורם בעיקר המרכיב הפעיל THC.

מבין ההשפעותיה שונות ניתן למנות שיכרון חושים קל, אופוריה, רווחה, הרפיה ועוד.

יחד עם זאת, קיימות השפעות נויורולוגיות המתרחשות במוח בעת שימוש במריחואנה, כאשר אחת ההשפעות המשמעותיות ביותר הינה על הזיכרון.

תהליך הזיכרון הינו אחד התהליכים הקוגניטיביים החשובים ביותר הקובע את התוצר של תפקוד יומיומי, תהליכי למידה ועוד.הרכיבים העיקריים של מערכת הזיכרון מונים את זיכרון העבודה, זיכרון קצר הטווח וזיכרון ארוך הטווח. בנוסף לכך הזיכרונות מחולקים לזיכרונות מפורשים מול מרומזים.

עקב השימוש הנפוץ של מריחואנה בעשורים האחרונים, התרחשה התקדמות משמעותית בהבנת ההשפעה של שימוש בקנביס  על תפקוד נוירו-התנהגותיות. מטרתה של העבודה הנוכחית הייתה לסקור את הקשר שבין שימוש במריחואנה לבין פגיעה בביצועי זיכרון. ממצאי הסקירה מראים כי כמעט בכל המחקרים, שימוש במריחואנה מביא לפגיעה בביצועים התלויים בזיכרון ובפרט בזיכרון מרחבי, זיכרון של תמונות, זיכרון של מילים ועוד.

יש לציין כי הפגיעה הייתה בעיקר בזיכרון קצר הטווח, אך לא אותרה פגיעה בזיכרון לטווח ארוך.

 

המרכיבים העיקריים של הזיכרון

תהליך הזיכרון כולל שלושה שלבים עיקריים:

  • קידוד
  • אחסון
  • שליפה

בשלב הקידוד (Encoding), האדם משנה קלט חושי לייצוג שהזיכרון מקבל. הייצוג ממוקם בזיכרון כאשר מידע סביבתי מתורגם ומאוחסן ליחידה משמעותית. בסופו של שלב זה הזיכרון יכול למעשה להכיל את יחידת הקלט החושי. בהמשך לכך, יחידה זו מאוחסנת (Storage), כאשר המידע נשמר לאורך זמן. לבסוף, בעת הופעת רמזים רלבנטיים לשליפת הזיכרון, מתרחש תהליך של שליפה (Retrieval); בשלב זה, הקלט מוחזר מן האחסון בעת שאדם נזקק לו.

מחקרים שונים הראו כי מערכת הזיכרון מורכבת ממערכות ומערכות משנה, הממוקמות באזורים מוחיים שונים, ומשמשות לעיבוד צורות שונות של מידע  (Squire, 2017).

החלקים העיקריים שמהם מורכבת המערכת הינם: זיכרון העבודה (Working memory), הכולל בתוכו את הזיכרון קצר הטווח (Short term memory), וזיכרון ארוך הטווח (Long term memory) כאשר גם יחידות אלו מחולקות עם חלוקה פנימית.

על פי מודלים מקובלים בתחום שמנסים לבחון את תפקידה של כל אחת מיחידות אלו, המידע החושי מגיע מהסביבה דרך תחנות ביניים, או תחנות רישום קצרות של זיכרון חושי, וממשיך לעבר הזיכרון לטווח קצר. הזיכרון לטווח קצר נתפש כמאגר זיכרון אחיד, בעל קיבולת מוגבלת, השומר את המידע באופן זמני לצורך עיבוד נוסף (Barak & Tsodyks, 2014).

המידע בזיכרון לטווח קצר מתנוון לאחר שתי שניות, אלא אם עבר שינון. מידע ששונן מקודד ונשמר בזיכרון לטווח ארוך (מאגר בלתי מוגבל שמשמר את הזיכרון למשך תקופות ארוכות). הזיכרון לטווח קצר משמש גם כזיכרון עבודה, המאפשר לעבד מידע שנרכש ולהעבירו זיכרון לטווח ארוך (Atkinson & Shiffrin,  1971; Baddeley, 2019).

הוא הדירוג ממוצע 4.6 / 5. סה"כ הצבעות 9

עדיין אין משוב לפוסט הזה