הכנת עבודות סמינריון בסוציולוגיה – דוגמא הייצוג הנשי בתכנית "צחוק מעבודה"

תקציר
מטרת המחקר הנוכחי הנה לבחון את ייצוגם של נשים וגברים בז'אנר של תכניות קומדיה המשודרות בשעת השיא בטלוויזיה בישראל. לשם כך נבחרה תכנית הקומדיה הפופולארית "צחוק מעבודה" וממנה נדגמו ארבע עונות מתוך שמונה, וארבעה פרקים מכל עונה. נערך ניתוח תוכן ובו
נבדקו מאפייני הייצוג הנשי שניתן בתכנית.

הממצאים העיקריים שעלו במחקר הם, כי נשים מופיעות הרבה פחות בתפקידי סטנד אפ ומקבלות הרבה פחות זמן במה מאשר גברים, ולעומת זאת מופיעות לעיתים קרובות כניצבות. נמצא כי הנשים העוסקות בסטנד אפ משתמשות בשפת גוף ואוצר מילים המקושרים סטריאוטיפית לגבריות ולא לנשיות.

כמו כן, נמצא שבתוך הצוות העיקרי הפועל מאחורי הקלעים ומשפיע על תוכן התוכנית )במאים, כותבים וכדומה( כלולה אישה אחת בלבד, בתפקיד כותבת, וכל שאר הצוות מורכב מגברים.

מתוצאות המחקר הנוכחי עולה כי במסגרת תכניות קומדיה המשדרות בשעות השיא בטלוויזיה הישראלית, קיים תת ייצוג של נשים בכלל ושל נשים כסטנדאפיסטיות בפרט וכאשר הנשים מוצגות, הן מוצגות כדבר אסטתי, מיני ללא קול. לאור המחקר עולה השאלה: האם יש באפשרותן של הנשים הסטנדאפיסטיות לחתור תחת הסטריאוטיפים המגדריים ולהביע את קולן הנשי, כאשר מי שמכתיב עבורן את דרך הפעולה בתכנית ואת התכנים הנו גבר?  ישנו צורך במחקר מקיף יותר על מנת לחזק או להפריך את ממצאי המחקר הנוכחי.

מבוא
מגדר הוא מונח במדעי החברה המתייחס לאותן הבחנות בין הגבר לאישה אשר תלויות חברה ותרבות. הפמיניסטיות אימצו את המושג הזה לצורך דיון ביקורתי בנוגע להבחנה החברתית שנעשתה בין הגברים לנשים, בזהויות ובהתנהגויות, כתוצאה מהרחבה של המין הביולוגי
להסדרים חברתיים. )הרצוג, (.

הפמיניזם הליבראלי שהופיע במסגרת הגל הראשון של הפמיניזם, פעל למען שוויון הזדמנויות בין גברים לנשים ודרש שהנשים תקבלנה את אותן זכויות .) מהם נהנים הגברים.

גישה זו הפכה כיום למקובלת למדי )ברקוביץ,  מאז ספרה של בטי פרידן " The Feminne Mystique " עיקר הביקורת של הפמיניזם הופנתה כלפי התקשורת: התקשורת כגורם חברות מרכזי, התקשורת כמחזקת הגמוניה פטריארכלית, התקשורת כמתעלמת מהקול הנשי, התקשורת כמקבעת את מקומן של הנשים .) כשולי וזניח, התקשורת כשותפה לאפליית נשים )למיש, אחת הדרכים הנפוצות להדרת קבוצות חברתיות חלשות מן המרחב הציבורי היא הכחדתן הסמלית )קמה, (.

הטלוויזיה מייצגת ומחזקת את האידאולוגיה הרווחת בתרבות המערבית בת ימינו התרבות הפטריארכלית, ומכאן שכל מה שהיא מציגה לקהל שלה מגיע – מנקודת מבט מאוד גברית. הנשים נראות בטלוויזיה באופן משמעותי פחות מגברים, בייחוד בתפקידי משחק מרכזיים   ngham,1995) .) נשים מרבות לככב באחד משני הקצוות הסטראוטיפים המוכרים השמורים להן בתרבות:כאובייקט מיני או כאם.

אנו מוצאים את העיסוק המרובה באמהות, בפריון ובהולדה. )למיש, (. כמו כן, קולן של הנשים כמעט ולא מושמע, כיוון שהמדיה מעדיפה להראות את הנשים מאשר להשמיע אותן ) Chapman, 2011 (.

חלק ניכר מהשינויים שחלו לטובה בשני העשורים האחרונים בייצוג הנשים כרוך בהצגתן יותר בדרך בה נתפסים גברים )עצמאיות כוחניות, לדוגמא(, תוך המשך ההתעלמות מהייחודיות של ההוויה הנשית, תפיסת העולם והערכים .) הנשיים, סגנונות החשיבה הנשית וכדומה )למיש,  ההומור הוא תופעה אוניברסאלית מצד אחר אך במקביל הוא משקף את האמונות, אידאולוגיות, חרדות מודחקות ויחסי הכוח האופייניים לחברה מסוימת. על כן, ניתוח רגיש, ומדוקדק של טקסטים הומוריסטיים כתובים, חזותיים יכול להיות מפתח להבנת תהליכים ותופעות חברתיות. הטלוויזיה הנה מדיום פופולרי,  יש לשכבות אוכלוסייה רחבות ויש לה .) תפקיד מרכזי בהבניית זהויות אישיות וקיבוציות )שיפמן…

ייצוג תקשורתי ? סמינריון בנושאים אלו זו המומחיות שלנו!

הצעת מחיר

הכנת עבודות לסטודנטים

ייצוג תקשורתי ? סמינריון בנושאים אלו זו המומחיות שלנו!

הצעת מחיר

ממש תודה הכל! היום קיבלנו את הציון. קיבלנו 90 ואנחנו מאושרות אבל לא שוכחות להודות לכם על הסיוע לאורך כל הדרך, ממש שמחות שבחרנו בכם. נכון היה קצת יקר לעומת האחרים אבל ממש ממש השתלם. נשמח להמליץ עליכם.

ירדן ורימה, פרוייקט גמר ניהול מערכות בריאות

לאחר לא מעט חששות התחלנו את התהליך של כתיבת העבודה שלי, אולם מיד עם קבלת רשימת הפסיקה והמאמרים ידעתי ששאני נמצא בידיים מקצועיות ביותר. לצערי לא יכולתי להתפנות לכתיבה בשל אילוצים אישיים ואכן נתתם לי פתרון איכותי ומקצועי לעילא ולעילא.  לגבי הציון, כבר בעת קריאת העבודה ידעתי שהעבודה תזכה לציון גבוה היא פשוט הייתה מעולה, כולל הדין המשווה.97. כי המרצה אמרה שהיא לעולם לא מעניקה ציון מושלם…

עוז, משפטים ת. שני

היי, ממש תודה לכם. המנחה המעיקה הזו לא הפסיקה לתקן ולתקן ולתקן … את עצמה. ממש כאב ראש. לא הייתי מסיימת בחיים בלי הסיוע שלכם!

פשוט נהדרים ואמליץ בכיף גדול. שבת שלום, יעל.

יעל , חינוך מיוחד, סמינריון בנושא שחיקת גננות , ציון 93

ממש תודה על הכל, הוא אמר לי את הציון מראש! 90. אבל אין עליכם. אני יודעת שהוא היה ממש ממש מעיק עם הניתוח והכל. העזרה שלכם הביאה אותי לסיים את התואר. פשוט כך.

פז, תקשורת כתרבות, סמינריון בנושא ריאליטי וייצוג תקשורתי , ציון 90

חברים באקדליסט ,תודה על הסבלנות, התיקונים האחרונים היו ממש מעולים וכנראה תרמו לציון הסופי המושלם. פשוט שרות נהדר יש לכם. חבל שלא ידעתי עליכם קודם. להתראות בסמינריון הבא בשווקים דיגיטלים.

ראאד, מימון וניתוח דוחות פיננסיים, סמינריון אשראי חוץ בנקאי, ציון 95